szczeliniec

Góry Stołowe – niezwykły skrawek Sudetów Środkowych

Kuszą malowniczymi trasami i miejscowościami, w których czas jakby się zatrzymał. Nie brak tu wspaniałych punktów widokowych oraz rezerwatów, po których można wędrować w otoczeniu niezwykłych formacji skalnych. Góry Stołowe to jedno z najciekawszych pasm, jakimi mogą się pochwalić Sudety, a ich nazwa najlepiej określa ich charakter. Te gigantyczne, skalne stoły zachwycają od dawna. Jakie punkty cieszą się tu największym zainteresowaniem?

Dla większości turystów głównym celem wyprawy w Góry Stołowe jest Szczeliniec Wielki. To jeden z najpiękniejszych szczytów w Sudetach oraz najwyższy punkt na terenie Gór Stołowych. Na szczyt ten można dostać się z Karłowa, a aby dotrzeć do schroniska i tarasu widokowego, trzeba pokonać ponad 660 kamiennych schodków. Są one pamiątką z XVIII wieku i wiążą się z pierwszymi wyprawami w rejon Szczelińca. Kto pokona te schodki, ten będzie mógł spojrzeć na Sudety z jednego z najwspanialszych punktów widokowych w polskich górach. Wielką ciekawostką jest też skalny labirynt, którego pokonanie jest wspaniałą przygodą. Podobną atrakcją może się też pochwalić rezerwat „Błędne Skały” – kolejny punkt, dzięki któremu Góry Stołowe stały się regionem tak popularnym wśród turystów. Warto też wybrać się na teren rezerwatu „Skalne Grzyby”, którego zwiedzanie można połączyć z wizytą w Wambierzycach – sudeckim ośrodku pielgrzymkowym, znanym doskonale w całej Polsce.

Na czym polega niezwykłość Gór Stołowych?

Orogeneza kaledońska, mająca miejsce ponad 300 milionów lat temu odpowiada za ukształtowanie na obszarze południowo-zachodniej Polski masywu Sudetów. Góry te można pod względem geograficznym i geologicznym podzielić na kilka odrębnych pasm, z których każde charakteryzuje się kilkoma cechami wyjątkowymi. Na szczególną uwagę turystów i miłośników nietypowych form skalnych zasługują Góry Stołowe, będące tworem młodszym geologicznie od głównego masywu Sudetów, okalające od strony południowo-zachodniej Kotlinę Kłodzką i znajdujące się na pograniczu Sudetów Środkowych i Wschodnich. Góry Stołowe przyciągają turystów ostańcami z morskiego piaskowca, które uformowały się w wyniku procesu erozji i wietrzenia skał, tworząc pobudzające wyobraźnię kształty.

Główny szlak sudecki biegnie przez wszystkie najważniejsze atrakcje Parku Narodowego Gór Stołowych, w tym przez obszar Szczelińca Wielkiego (jest to jednocześnie najwyższy szczyt masywu – 919 m n. p. m.) i Błędnych Skał, gdzie na wędrowców czekają duże formy skalne nazwane od zwierząt i obiektów, które rzekomo przypominają: Wielbłąd, Żółw, Pies, Małpolud oraz ciasne wąwozy i labirynty skalne. Trasy turystyczne Parku Narodowego udostępnione są do płatnego zwiedzania w sezonie letnim (czyli od maja do końca października), w miesiącach zimowych część tras ulega zamknięciu ze względu na niebezpieczeństwo, jakie dla turystów stwarzają występujące na gładkich skałach oblodzenia.

W zimowe wieczory Twój dom ogrzeją wymienniki płytowe firmy GALMET!