Źródło: sxc.hu
Dawne greckie miasto Heraclea Lyncestis, w czasach bizantyjskich – Pelagonia. Miasto położone w południowo-zachodniej części kraju nad rzeką Dragor, u stup góry Pelister (Peristeri) – 2601 m n.p.m. Jest to najwyższy szczyt Baba Góry (Baba Płanina). Najważniejsze zabytki miasta:
Kościół Św. Demetriusza – z 1830 roku. W środku znajdują się bogato zdobione żyrandole, rzeźbiony tron biskupa, wygrawerowany ikonostas, a także freski pochodzące z dwóch okresów oraz ikona Św. Demetriusza wykonana w 1889 r.,
Saat Kula – wieża zegarowa o prostokątnej podstawie ma około 30 m wysokości, pochodzi prawdopodobnie z XVI wieku. Na najwyższym z trzech poziomów znajduje się zegar,
Ruiny antycznego miasta Heraclea Lyncestis – założonego w IV w p.n.e. przez Filipa II Macedońskiego. W okresie dominacji rzymskiej Heraclea znalazła się na trakcie Via Egnatia prowadzącym z Bizancjum do Rzymu. W XIX w. nazywane było „miastem konsulów” gdyż stanowiło stolicę regionu i ważny ośrodek dyplomatyczny i handlowy w czasie panowania tureckiego. Z tego okresu pozostały liczne meczety znaczące swoimi minaretami panoramę miasta, łaźnia Deboy z XVII w., bazar kryty – bezistan z XVI w. i czarszija – tradycyjna dzielnica bazarowa z plątaniną wąskich uliczek.
Park Narodowy Pelister (Pelister National Park) – najstarszy i drugi co do wielkości park narodowy w Republice Macedonii. Jest jednocześnie jednym z wiodących ośrodków turystycznych w kraju, ze względu na dobrze znany ośrodek narciarski. W parku ochronie podlega wiele gatunków flory i fauny, w tym m.in. sosna rumelijska (Pinus peuce) – unikalny gatunek trzeciorzędowy, obecny tylko na terenie gór Półwyspu Bałkańskiego. Faunę parku reprezentują: niedźwiedzie, sarny, wilki, kozice, jelenie, dziki, króliki, kilka gatunków orłów, kuropatwy, kawki i endemiczny macedoński pstrąg.