Co warto zwiedzić w Sudetach?

góry bardzkie
Góry Bardzkie

Obszar masywu górskiego Sudetów, przedgórze sudeckie i dwie leżące w pobliżu kotliny: Jeleniogórska i Kłodzka oferują wszystkim odwiedzającym je turystom atrakcje nie tylko przyrodnicze i sportowe. Na terenach tych ziem znajduje się wiele obiektów o znaczeniu historycznym oraz kulturowym, związanych z przedwojenną historią obszaru pozostającego pod panowaniem niemieckim, a następnie pruskim.

Do popularnych celów wycieczek należy zamek w Książu, historią sięgający do czasów piastowskich (wybudowany w XIII wieku), obecnie znajdujący się na terenie Wałbrzycha w Sudetach Środkowych. Część zamku jest udostępniona zwiedzającym. W obrębie Dusznik Zdroju, uzdrowiska leżącego w Sudetach Wschodnich znajduje się datowana na XVII wiek manufaktura papieru, obecnie funkcjonująca jako Muzeum Papiernictwa, gdzie zorganizowane wycieczki mają możliwość własnoręcznego wykonania arkusza papieru wraz z zatopionymi w nim płatkami kwiatów i częściami roślin. Kościół w Dusznikach Zdroju może zachęca zwiedzających zabytkową amboną w kształcie wieloryba z otwartą paszczą. Znajdujące się kilka kilometrów na północ Wambierzyce mogą poszczycić się okazałą bazyliką, której elementy architektoniczne nawiązują do biblijnych szczegółów z życia Jezusa.

Te i wiele innych zabytkowych budowli i obiektów turystycznych (w

tym liczne budynki o elewacji szachulcowej, rzadko spotykane w innych rejonach kraju) mogą stanowić wspaniałe urozmaicenie tradycyjnych, rekreacyjnych wycieczek w rejon Sudetów i okolic.

Sudety mniej znane, czyli z wizytą w Górach Bardzkich

Są jednym z mniej znanych pasm w Sudetach, a na ich terenie doskonale poczują się ci turyści, którzy cenią sobie możliwość wypoczynku w kameralnym otoczeniu. Góry Bardzkie są terenem niezwykle atrakcyjnym, i choć turystyka na ich terenie dopiero się rozwija, z pewnością warto tym górom poświęcić nieco więcej uwagi. Co koniecznie trzeba tu zobaczyć?
Góry Bardzkie są jednym z tych pasm, na terenie których Sudety mogą nas zaskoczyć swym przyrodniczym bogactwem. Bardzo atrakcyjnymi punktami są tutejsze przełęcze: Srebrna oraz Kłodzka, choć za najpiękniejsze miejsce w tych górach uchodzi Przełom Bardzki – wyjątkowy odcinek Nysy Kłodzkiej, nad którą nie brak atrakcyjnych miejscowości. Najważniejszym ośrodkiem turystycznym w tej części Sudetów Środkowych jest Bardo – urocze miasteczko, które może się poszczycić niezwykłą atmosferą i ciekawymi zabytkami. Obiektem najchętniej odwiedzanym jest tu bazylika, której charakterystyczne wieże są doskonale widoczne już z daleka. Świątynia ta, ze względu na cudowną figurkę Matki Boskiej Bardzkiej, od wieków jest ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym. W mieście tym może nas oczarować również Muzeum Sakralne oraz wzniesienie znane jako Kalwaria. Jest to ciekawe miejsce, ważne i dla pielgrzymów, i dla tych, którzy chcą spojrzeć na Sudety z nieco innej perspektywy. Z widokowego tarasu na tej górze podziwiać można m. in. Bardo oraz przełom Nysy Kłodzkiej, pięknie prezentują się też okoliczne góry.

Masyw Śnieżnika i jego atrakcje

masyw ŚnieżnikaTen imponujący szczyt jest jedną z ważniejszych atrakcji, jakimi mogą oczarować nas Sudety. Masyw Śnieżnika to wspaniałe trasy piesze oraz niezwykły świat przyrody. To również liczne punkty widokowe oraz miejsca, którym w czasie wycieczki po tej części Sudetów koniecznie należy poświecić nieco więcej uwagi. Śnieżnik to przede wszystkim wspaniałe tereny, objęte ochroną jako park krajobrazowy. Błędem jest jednak zakładanie, że tylko piękne krajobrazy mogą tu oczarować gości. Dla turystów ważnym punktem jest schronisko, które znajduje się pod szczytem Śnieżnika. Kusi ono wyjątkową atmosferą, a w jego murach spotykają się miłośnicy górskich wycieczek z całej Polski. Ciekawe obiekty czekają też u stóp tego pięknego szczytu. Ważnym letniskiem jest tu Międzygórze. Ta miejscowość może się pochwalić stylowymi pensjonatami, w gronie których nie brak ciekawych zabytków z XIX wieku. Dumą miejscowości jest też niewielkie arboretum oraz Wodospad Wilczki, będący jednym z ciekawszych pomników przyrody w Sudetach. Dla najmłodszych najważniejszą atrakcją w tej miejscowości jest Ogród Bajek, na terenie którego można podziwiać baśniowe rzeźby, składane jako dary dla Ducha Gór. Drugą miejscowością leżącą u stóp Śnieżnika jest Kletno. Tu główną atrakcją jest Jaskinia Niedźwiedzia, znana z unikalnej szaty naciekowej oraz cennych pamiątek po epoce lodowcowej.

Co warto zobaczyć w Górach Złotych?

Są jednym z ciekawszych pasm górskich, jakimi mogą się pochwalić Sudety. Na terenie Gór Złotych czekają na nas i piękne szczyty, i cenne zabytki. Tu odpoczniemy w kameralnych letniskach, choć nie brak tu i modnych kurortów. Góry Złote to również liczne trasy turystyczne, dzięki którym można dotrzeć do tak ciekawych punktów, jak skały na Trojaku czy też pozostałości zamku Karpień. Wielu mocnych wrażeń może też dostarczyć turystom wizyta w Jaskini Radochowskiej, która służyła człowiekowi jako schronienie już w okresie paleolitu.
Sudety mogą się tu również pochwalić ciekawymi zabytkami związanymi z górnictwem złota, przy czym najważniejszym obiektem w tej kategorii staje się zabytkowa kopalnia w Złotym Stoku. Sam Złoty Stok jest idealnym miejscem na wczasy w górach dla tych, którzy cenią sobie kameralną atmosferę, aktywny wypoczynek oraz kontakt ze wspaniałymi zabytkami. To miasteczko może się przecież pochwalić piękną zabudową, a tutejszy ryneczek jest jednym z najpiękniejszych rynków na terenie Dolnego Śląska. Najważniejszym kurortem w Górach Złotych pozostaje jednak Lądek Zdrój. To jedna z najwspanialszych i najstarszych miejscowości uzdrowiskowych, jakimi mogą się pochwalić Sudety. Na gości czekają tu zabytkowe pensjonaty oraz wiekowe zakłady przyrodolecznicze, w gronie których na szczególne wyróżnienie zasługuje XVII-wieczny Zdrój „Wojciech”.

Opolskie dla aktywnych, czyli wyprawa w Góry Opawskie

Wielu z nas zapomina o tym, że Sudety przekraczają granice Dolnego Śląska, a ich niewielki skrawek rozciąga się również na terenie województwa opolskiego. Tym skrawkiem są Góry Opawskie – niewysokie, za to pełne wspaniałych atrakcji góry, będące idealnym miejscem dla osób preferujących aktywne formy wypoczynku. Najwyższym wzniesieniem w tych górach jest Biskupia Kopa (889 m. n. p.m.). Przyciąga ona sympatycznym schroniskiem turystycznym oraz zabytkową wieżą widokową, z której można podziwiać polskie oraz czeskie Sudety. Wspaniale prezentuje się też Góra Parkowa, będąca najważniejszą atrakcją miasteczka o nazwie Głuchołazy. Ta miejscowość może się również pochwalić ciekawą zabudową, pięknym rynkiem oraz tajemniczymi sztolniami, które przypominają o dawnych poszukiwaczach złota.
Kto nie chce spędzać czasu w Głuchołazach, ten może postawić na wypoczynek w sudeckich letniskach. Na terenie Gór Opawskich czeka m. in. tak ciekawa wieś, jak Jarnołtówek. Letników kusi też pobliska Pokrzywna. Te miejscowości są doskonałymi punktami dla turystów, którzy chcą wędrować po masywie Biskupiej Kopy lub urządzać wycieczki na czeską stronę. W Jarnołtówku czeka przecież turystyczne przejście graniczne, dzięki czemu każdy ma szansę wejść na Biskupią Kopę również od strony Czech, a dokładniej – od strony miasteczka o nazwie Zlate Hory.