Międzyzdroje – perła Bałtyku

miedzyzdroje

Położenie geograficzne
Przy ujściu Odry, między Świną i Dźwiną a Bałtykiem, znajduje się największa polska wyspa – Wolin. Ponad jedną trzecią obszaru wyspy zajmuje Woliński Park Narodowy. Na skraju Parku, tam gdzie klifowe zbocza urywają się stromo nad morzem, by dalej przejść łagodnie w szeroką, pokrytą prawie białym drobniutkim piaskiem, plażę – leży najmodniejszy dziś kurort na naszym wybrzeżu- Międzyzdroje. Łagodny morski klimat, bogate w jod powietrze, dużo słońca i cieplejsza niż gdzie indziej woda w płytkiej Zatoce Pomorskiej, sytuacja ta stwarza świetne warunki do plażowania. Rozciągające się wokół lasy dają schronienie przed letnim upałem, dodają miłej wilgoci i aromatów wiejącym od lądu bryzom.

Komunikacja
Do Międzyzdrojów dojechać można koleją, autobusem lub własnym samochodem. Można także przylecieć samolotem na międzynarodowe lotnisko w Goleniowie, z którego do Międzyzdrojów jest tylko ok. 50 km lub przypłynć promem do Świnoujścia.
Najbliższe przejścia graniczne są w Świnoujściu. Przejście lądowe obsługuje tylko ruch pieszy, natomiast na morskim odprawiane są regularne promy do Malmo, Ystat, Kopenhagi, a w sezonie na Bornholm. Chcąc przekroczyć granicę samochodem, można to zrobić na jednym z podszczecińskich przejść (Kołbaskowo, Lubieszyn, Rosówek).
Okolice Międzyzdrojów mają bogatą sieć pieszych szlaków turystycznych po Wolińskim Parku Narodowym. Aktualnie powstaje również znakowana ścieżka rowerowa.

Miasto
W dzisiejszych Międzyzdrojach miesza się dawna, nostalgiczna architektura kurortu z nowoczesną. Wejścia na zbudowane niedawno, wsparte na betonowych palach, molo strzegą dwie zabytkowe wieżyczki – jedyna pozostałość po drewnianych poprzednikach obecnej konstrukcji.
Przy nadmorskim deptaku, obok wielu odrestaurowanych już willi z końca ubiegłego wieku, zobaczyć można wysokie domy z apartamentami czy zbudowany na wydmach, przypominający kształtem sylwetkę statku luksusowy hotel Amber Baltic. Naprzeciw hotelu, na Promenadzie Gwiazd, w płytach chodnikowych umieszczone są odciski dłoni najznakomitszych polskich aktorów, bowiem cała elita polskiego kina spotyka się tu na początku lata na dorocznym Festiwalu Gwiazd. W neogotyckim kościele na wzgórzu od lat odbywają się koncerty chórów podczas Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej. Spacerując po mieście warto zajrzeć do kaplicy Stella Matutina, ufundowanej przed 100 laty dla sióstr Boromeuszek, opiekujących się kuracjuszami. W bardzo nowoczesnym budynku Muzeum Przyrodniczego Wolińskiego parku Narodowego mieszczą się m.in. ciekawe zbiory geologiczne z bogata kolekcją bursztynu. Dużą atrakcją jest również udostępniony bezpłatnie dla zwiedzających rezerwat Żubrów. W wolierze zobaczyć można orła bielika.