Od kilku lat obiekty SPA cieszą się niesłabnącą popularnością. Moda na wszystko, co ma SPA w nazwie spowodowała wykwit hoteli i pensjonatów, które szczycą się posiadaniem gabinetu SPA. Często jednak rzeczony „gabinet” to jedno jacuzzi i ciasna sauna.
Coraz trudniej znaleźć hotel lub pensjonat, który gwarantuje pełne zaplecze i profesjonalny personel. Dlatego poprosiliśmy Witolda Szlachtę, prezesa zarządu firmy TravelPass, o przygotowanie pięciu propozycji obiektów SPA z całej Polski.
„Niedawno rozpoczęliśmy promocję ‘wSPAniałe weekendy z TravelPass’ – opowiada Witold Szlachta. – Wydaliśmy limitowaną serię bonów podróżnych ‘SPA & Travel’ z przeznaczeniem na prezent ślubny, bądź upominek dla kluczowych partnerów biznesowych. Bon o wartości 400 złotych uprawnia dwie osoby do spędzenia weekendu w jednym z hoteli SPA znajdujących się w naszej bazie. Przygotowując tę promocję zweryfikowaliśmy dziesiątki obiektów SPA w Polsce. Wybraliśmy najlepsze. Pragnę zaproponować cztery z nich.”
Mazury: Hotel Anders
Latem kraina wielkich jezior przeżywa prawdziwe oblężenie, ale także inne pory roku mają na Mazurach swoje piękno; między innymi za sprawą takich obiektów jak Hotel Anders w Starych Jabłonkach. Hotel Anders położony nad brzegiem jeziora Szeląg Mały dysponuje wyposażeniem z prawdziwego zdarzenia: osiem gabinetów kosmetycznych i zabiegowych, sauny, basen… To istny raj dla poszukiwaczy wypoczynku!
Hotel może pochwalić się sauną na podczerwień, a także „prysznicem wrażeń”, czyli relaksującymi strumieniami wody połączonymi z koloroterapią. Jednak to nie urządzenia są kluczem doskonałego centrum SPA, lecz zabiegi, a w tej kategorii Hotel Anders osiągnął prawdziwe mistrzostwo. Dla przykładu wystarczy wspomnieć masaż jabłkowy „Pokusa Ewy”, czy zabieg na ciało z ampułką z guaraną i mikronizowanymi algami.
Województwo Lubuskie: Pensjonat Afrodyta
Pensjonat Afrodyta to najlepszy przykład, że nie potrzeba pięciu gwiazdek, aby posiadać doskonałe centrum SPA. Zabiegi dokonywane są w osobnym budynku, przeznaczonym wyłącznie do tego celu. Przekroczenie progu świątyni SPA to wejście do krainy absolutnego odprężenia. Zadbano o wszystkie zmysły; orientalny wystrój harmonizuje z łagodnymi dźwiękami i zapachami.
Lista zabiegów zdradza wyjątkowość Pensjonatu Afrodyta: tutaj do odnowy ducha przywiązuje się równą troskę, jak do pielęgnacji ciała. Prastary rytuał „Ayurveda Shirodhara Massage”, czyli masaż czoła strumieniem ciepłego oleju sezamowego, wzbudza aktywność przysadki mózgowej i szyszynki, a co za tym idzie poprawia pamięć, rozszerza percepcję i – uwaga – wyczula intuicję.
O ciało Afrodyta dba w równie wyrafinowany sposób: np. zabieg Netra Basti –„Oczy Pełne Blasku” – to kąpiel oczu w ciepłym, czystym maśle klarowanym, zwanym „ghee”. Zabieg nadaje oczom uwodzącego blasku. Co ciekawe, w szerokiej ofercie, znajdują się propozycje dedykowane panom! Czyżby był to pierwszy symptom zwiastujący, że wkrótce mężczyźni będą odwiedzać centra SPA równie chętnie jak panie?
Kujawsko-Pomorskie: Hotel Głęboczek
Linia zabiegów Hotelu Głęboczek obala mit, że wino nadaje się wyłącznie do konsumpcji przy kolacji i obiedzie. Szlachetny trunek z powodzeniem można zastosować w winoterapii. I nie chodzi tu bynajmniej o znaną wszystkim terapię znieczuleniową. Głęboczek proponuje zabiegi kosmetykami z winorośli: okłady z winogronowego miąższu, peeling z zastosowaniem pestek winogron, a także kąpiele w winie! Czytając te słowa niejeden pan zadrży z oburzenia tym marnotrawstwem, lecz eksperci zapewniają – skórom pań te zabiegi służą, więc chyba warto poświęcić kilka kropel ze światowych zasobów.
To nie koniec niespodzianek jakie serwuje Hotel Głęboczek. Przyzwyczajono nas, że centra SPA nawiązują do tradycyjnych metod, sięgających nieraz starożytnego Rzymu. Tymczasem wyposażenie Głęboczka zaskakuje nowoczesnością – oto kołyska relaksacyjna AlphaLounger, wynalazek austriackiego artysty i badacza. Ukołysany urządzeniem pacjent poddany jest działaniu muzyki, wibracji i ciepła. W ten sposób wprowadzony zostaje w stan Alfa, czyli specyficzny stan mózgu, w którym świadomość doświadcza relaksu połączonego ze wzmożoną pracą wyobraźni.
Dolny Śląsk – Park Hotel
Park Hotel odnajdziemy w Górach Izerskich, w Świeradowie Zdroju – uzdrowisku o długiej tradycji sięgającej XVII wieku. Cóż, kilkusetletnia tradycja zobowiązuje, być może właśnie dlatego w Park Hotelu do zdrowia gości podchodzi się bardzo poważnie. Kuracja rozpoczyna się wizytą u lekarza, który zleca zabiegi i ma kontrolę nad ich wykonaniem. Wszystkie zabiegi są wykonywane przez dyplomowany personel. Jeśli dodać, że opieka zdrowotna funkcjonuje w ramach oficjalnie zarejestrowanego NZOZ-u nie ma już wątpliwości, że goście Park Hotelu są w dobrych rękach.
Podstawą kuracji jest przede wszystkim naturalny skarb Gór Izerskich – wody mineralne. Kurować się można na dwa sposoby: od wewnątrz i od zewnątrz. Spożywanie wód mineralnych obniża ciśnienie, a pobudza układ hormonalny. Dobroczynne efekty przynoszą także kąpiele.
Park Hotel zachęca do korzystania również z innego bogactwa Gór Izerskich – szlaków pieszych wiodących przez malownicze lasy. Z myślą o ruchowej aktywności opracowano tygodniowe pobyt wypełnione gimnastyką, masażami i zajęciami nordic walking.
Baza obiektów SPA w Polsce wciąż ewoluuje. Rozwija się ilościowo i jakościowo. „Dzisiaj nie wystarczy po prostu wyposażyć hotel w centrum SPA – mówi Witold Szlachta z TravelPass. – Żeby wyróżnić się na tle konkurencji konieczna jest specjalizacja”. Dzięki temu oferta SPA staje się coraz bardziej różnorodna, a miłośnicy turystyki zdrowotnej mogą zapełniać swoje prywatne mapy SPA przynajmniej przez kilka sezonów.