Sztokholm dla ciekawych – Djurgarden

Stockholm ShutterDjurgarden jest jedną z najciekawszych wysp na terenie Sztokholmu, a znajdujące się na jej terenie atrakcje sprawiają, że turyści w czasie wycieczki po szwedzkiej stolicy chętnie zaglądają na jej teren. Co warto wiedzieć na temat tego niezwykłego miejsca? Dlaczego biura podróży zajmujące się organizacją wypraw na teren Szwecji tak chętnie uwzględniają wizytę na tej wyspie w programach swych imprez?

Powodów, dla których warto odwiedzić Djurgarden jest wiele. Tu, na terenie dawnego Zwierzyńca, Sztokholm może nas zaskoczyć swym zielonym obliczem oraz atrakcjami, które pozwolą nam poznać Szwecję i jej dzieje. Sama wyspa, będąca w istocie wielkim parkiem, może się pochwalić ciekawą przeszłością. Już w latach 80-tych XVI wieku była ona znana jako królewski zwierzyniec oraz ulubione miejsce polowań tak znanych władców, jak Jan III Waza. Władca ten miał zresztą na Djurgarden hodować renifery i łosie.
W czasach Karola XI Djurgarden stało się najważniejszym terenem łowieckim na terenie Szwecji. Dziś jest jedną z ważniejszych atrakcji na terenie Sztokholmu oraz miejscem, którego w czasie wycieczki po szwedzkiej stolicy nie można pominąć. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególną uwagę?

Dumą Djurgarden jest wspaniały skansen wraz z popularnym (nie tylko wśród Szwedów) ZOO. Na turystów czeka tu ciekawa kolekcja zabytków dawnej architektury, dzięki którym mogą oni w przyjemny sposób poszerzać swą wiedzę na temat szwedzkiej kultury. Kolejna atrakcja, której biura podróży poświęcają tak wiele uwagi, to Vasamuseet. Muzeum Vasa to specyficzna placówka muzealna, w której eksponatem najważniejszym jest okręt wojenny Vasa. Wyciągnięty z morskiego dna w latach 60-tych XX wieku, szybko stał się dumą Sztokholmu i atrakcją, która do dziś skutecznie przyciąga tu turystów z całego świata.

Kolejna atrakcja w tej części Sztokholmu to Nordiska museet, czyli popularne wśród turystów Muzeum Nordyckie. Założone w latach 70-tych XIX wieku, pozwala poznać dzieje Szwecji i jej kulturę od XVI wieku aż po czasy nam współczesne. Wspaniałe eksponaty, które udało się zgromadzić w tym miejscu, mogą oczarować każdego turystę. Efekt? Pobyt w tym muzeum dla każdego z nas będzie ciekawym doświadczeniem oraz przygodą, która na długo zapisze się w naszej pamięci.