konkatedra

Współczesny Ostrów Wielkopolski

Ostrów Wielkopolski położony jest w południowej części Wielkopolski – jednego z największych i najbardziej gospodarczo rozwiniętych obszarów Polski. Miasto obecnie liczy ok. 75 tysięcy mieszkańców co daje mu 5 miejsce pod względem największych aglomeracji w Wielkopolsce.

Od 1999 r. Ostrów Wielkopolski jest ponownie stolicą powiatu ostrowskiego. Umacnia to pozycję naturalnego regionalnego centrum dla ok. 160 tysięcznej rzeszy mieszkańców całego powiatu. W Ostrowie swoją siedzibę mają urzędy i instytucje o zasięgu regionalnym.

Ostrów jest ważnym ośrodkiem gospodarczym. W mieście swoje siedziby ma wiele firm, przedsiębiorstw i banków. Ostatnie lata zaowocowały rozwojem nowych gałęzi gospodarki. To w Ostrowie produkowane i remontowane są wagony kolejowe. Znajduje się tutaj producent chłodnic oraz systemów grzewczych. Do jednych z największych firm należy zakład produkujący sklejkę oraz elementy stolarki meblowej. Znane są w kraju produkowane w Ostrowie Wielkopolskim farby, kleje oraz wykończeniowe materiały budowlane.
Ważny udział w strukturze firm zajmują podmioty usługowe w tym firmy handlowe. W tej dziedzinie wyróżnia się bardzo dobrze rozwinięta i zróżnicowana sieć hotelarska.

Rozwój gospodarczy i wspieranie przedsiębiorczości to jeden z priorytetów władz Ostrowa Wielkopolskiego. Przejawia się to w dobrym klimacie dla inwestowania na który składa się min system ulg dla podmiotów, które tworzą nowe miejsca pracy.

ratusz
Ratusz

Ważnym atutem miasta jest oferta oświatowa. Poza szkolnictwem podstawowym w Ostrowie Wielkopolskim funkcjonuje dobrze rozwinięta sieć szkół zawodowych oraz ogólnokształcących. Systematycznie rozbudowywana jest sieć szkół wyższych. Obecnie w Ostrowie funkcjonują 4 wyższe uczelnie.

Wielu gości przyciągają do Ostrowa Wielkopolskiego imprezy kulturalne. Muzyczną wizytówką Ostrowa jest Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”, światowe sławy jazzu goszczą na imprezie „Jazz w Muzeum”, znane poza granicami kraju jest Międzynarodowe Biennale Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu. Jak na miasto chórów przystało w Ostrowie Wielkopolskim odbywają się znane przeglądy i cykle koncertowe min Przegląd Chórów Nauczycielskich oraz tzw. „wędrujące festiwale” Międzynarodowe Chóralne Spotkania Przyjaźni.
Współczesny Ostrów Wielkopolski znany jest także z różnorodności i ilości klubów sportowych. Bardzo popularną dyscypliną w Ostrowie jest koszykówka. Tysiące kibiców pasjonują się rozgrywkami drużyny żużlowej. Rośnie zainteresowanie sportami lotniczymi oraz skokami spadochronowymi uprawianymi na oddalonej zaledwie kilka kilometrów od centrum Strefie Skoków Spadochronowych.

Coraz więc mieszkańców wypoczywa czynnie. Szczególnie popularną formą jest wypoczynek na rowerach. Zachęcają do tego atrakcyjne trasy rowerowe oraz malownicze tereny najbliższej okolicy. Jedna z popularniejszych ścieżek rowerowych prowadzi z Ostrowa Wielkopolskiego do oddalonego o kilkanaście kilometrów i malowniczo położonego Pałacu Myśliwskiego Książąt Radzwiłłów w Antoninie.