Beskid Śląsko – Morawski

Czechy, a zwłaszcza rejon Beskidu Śląsko – Morawskiego, to tereny chętnie odwiedzane przez polskich turystów. Szczególną popularnością cieszą się okolice Jabłonkowa.

beskidy
Źródło: sxc.hu

W okolicach Jabłonkowa na turystów czekają liczne atrakcje. W okoliczne góry prowadzą liczne szlaki turystyczne, zaś same miejscowości koło Jabłonkowa kryją wiele zabytkowych obiektów. Trasy górskie dostosowane są zarówno do potrzeb turystów pieszych, jak i rowerzystów. Nie brak tu również terenów atrakcyjnych dla miłośników narciarstwa biegowego.  Co warto zobaczyć w okolicach Jabłonkowa?
Bocanovice.
Bocanovice to mała, rolnicza wioska w pobliżu Jabłonkowa. Jej nazwa pochodzić ma od bocianów, które przed laty gromadziły się tu w niespotykanych ilościach. Pierwsza pisemna wzmianka o tej miejscowości pochodzi z końca XVI wieku. Tu zaczyna się zielony szlak prowadzący na Kozubową, przez wieś przebiega również szlak rowerowy prowadzący przez Euroregion Śląsk Cieszyński.
Jabłonków.
Na uwagę zasługuje sam Jabłonków. Jego historia sięga początków XV wieku, zaś od 1560 roku posiada on prawa miejskie. Miasto to było ważnym ośrodkiem, w którym prężnie rozwijało się rzemiosło. Szczególnie popularne były tu: garncarstwo, sukiennictwo i płóciennictwo. Z czasem Jabłonków stał się ważnym centrum handlowym, z później również turystycznym. Zaczyna się tu wiele szlaków turystycznych, zarówno pieszych, jak i rowerowych, zaś samo miasto jest jednym z najpopularnie

jszych punktów wypadowych w góry Beskidu Śląsko – Morawskiego. W samym mieście na uwagę zasługuje Rynek oraz Muzeum Ziemi Cieszyńskiej, w którym zobaczyć można ciekawą ekspozycję regionalną. Tutejszy ratusz swym stylem nawiązuje do stylu wiedeńskiego, zaś nad miastem góruje wieża XVII – wiecznego kościoła p.w. Bożego Ciała.
Jabłonków znany jest z Sanatorium Płucnego, które otacza piękny park. W tym arboretum podziwiać można ponad 500 gatunków rzadkich drzew i krzewów, dodatkową atrakcją są umieszczone na jego terenie rzeźby plenerowe. Przez park przepływa rzeka Łomna
Navsi.
Navsi to obecnie część Jabłonkowa.  Znaleziono tu ślady osadnictwa z okresu rzymskiego, jednak pierwsza pisemna wzmianka o miejscowości pochodzi dopiero z 1435 roku. Z zabytków zachow

ał się tu barokowy kościół oraz kilka drewnianych chałup, typowych dla architektury cieszyńskiej. Dobre połączenie kolejowe sprawia, że jest to popularny punkt wypadowy w góry dla polskich turystów. Linia kolejowa omija bowiem sam Jabłonków.
Milikov.
Milokov to miejscowość leżąca na zboczach Kozubovej. Pierwsza pisemna wzmianka o niej pochodzi z drugiej połowy XVI wieku. Nazwa wsi wywodzi się od mielerzy, czyli pieców, które dawniej wykorzystywano do produkcji węgla drzewnego. Zabudowania tej wsi sięgają prawie do wierzchołka Kozubovej. Na tej górze znajduje się kaplica św. Anny z wieżą widokową oraz dom wczasowy. Zimą działają tu wyciągi narciarskie.