Przewodnik po Tunezji

Republika Tunezji to państwo położone w północnej Afryce nad Morzem Śródziemnym. Graniczy z Libią i Algierią. Od strony południowej Tunezję otaczają wielkie przestrzenie Sahary. Północna Tunezja to tereny równinne, wzgórza i doliny. Przez środek kraju biegną z południowego zachodu na północny wschód pasma wzniesień, które ciągną się od wschodniego krańca Atlasu. Wzgórza te porośnięte są wiecznie zielonymi lasami.

Tunezja jest krajem muzułmańskim więc jakkolwiek spożywanie alkoholu w miejscach publicznych jest zabronione (także w lokalach gastronomicznych nie posiadających licencji na jego sprzedaż). Należy unikać spożywania pokarmów, picia napojów oraz palenia papierosów w ciągu dnia na ulicach przez cały ramadan, czyli święty miesiąc postu.. Kobiety nie powinny nosić zbyt swobodnych ubiorów w miejscach publicznych, m.in. na bazarach czy w pobliżu meczetów, a także w miejscowościach rzadko odwiedzanych przez turystów.

W czasie trwania świąt religijnych, szczególnie pierwszego dnia święta, zamknięte są wszystkie sklepy, restauracje i urzędy. W drugi dzień świąt otwarte są niektóre restauracje i duże sklepy samoobsługowe.

Nieodłączną część życia mieszkańców Tunezji stanowi odwiedzanie kafeterii. Wieczorami gromadzi się tutaj męska część społeczeństwa, aby zapalić sziszę (fajkę wodną), poplotkować i zagrać w karty (remika i qurante). Szisze w kafeteriach są darmowe, płaci się jedynie za tytoń. Innym ulubionym miejscem pogawędek i spotkań są łaźnie. Każde miasto ma łaźnię, używaną w różnych porach przez mężczyzn i kobiety. W większych ośrodkach są osobne łaźnie dla obu płci.

Najlepszy okres na wyjazdy do Tunezji to wiosna między połową marca a połową maja (wówczas zaczynają się upały). Lipcowo-sierpniowe upały najlepiej spędzać plażując na wybrzeżu, podczas gdy wycieczka w głąb pustyni przyjemna jest w listopadzie (w wakacje w zasadzie tylko nocą).

Tunezja jest świetnym miejscem dla plażowiczów. Na północnym wybrzeżu nieopodal Tabarki znajduje się Przylądek Czarny (Cap Negro) z przepiękną piaszczystą plażą gdzie panują idealne warunki do pływania i nurkowania bezdechowego. Inne miejsca z piaszczystymi, czystymi plażami to: Przylądek (Cap) Errat, Béchateur, Plage de R’Mel i Ras Dżabal. Na wybrzeżu Sahelu prawie wszystkie plaże są piaszczyste, bez skał; najlepsze znajdują się w Hammamecie, Nabel, Skanes, Susie i Port al-Kantaui. Wyspy Kerkenna i Dżarba również mają wspaniałe, bezpieczne i piaszczyste plaże.

Przed wyjazdem należy się ubezpieczyć przynajmniej od kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków. Osobom pragnącym spędzić wczasy w Tunezji zaleca się szczepienia ochronne przeciwko polio i tężcowi oraz żółtaczce typu A i B. Opieka lekarska w jest na dobrym poziomie, działają tu liczne państwowe i prywatne ośrodki zdrowia. Przy niewielkim urazie wystarczy wizyta w infirmerii (gabinet lekarsko-pielęgniarski).

Ambasady

Ambasada RP
5, Impasse No 1, Rue de
Cordoue, 2092 El Manar I, Tunis
tel. (+0216) 71 873 837, 71 874 843,
fax. 71 872 987
e-mail: amb-pologne@email.ati.tn

Dodaj komentarz